Terapijski pas u Školi

Škola za odgoj i obrazovanje Pula pokrenula je u suradnji s Hrvatskom udrugom za školovanje pasa vodiča inovativni program „Uključivanje terapijskog psa u odgojno-obrazovne procese kod djece s teškoćama u razvoju“. Cilj ovog programa je dodatna pomoć djeci u savladavanju razvojnih poteškoća i usvajanju gradiva kroz unaprijed planirane aktivnosti. Program rada usklađen je s nastavnim programom, a provedba dokumentirana kako bi se mogao procijeniti utjecaj uvođenja terapijskog psa na kognitivni razvoj kod djece i mladih.

Iskustvo provedbe programa pokazalo je da se uvođenjem terapijskog psa u odgojno-obrazovne procese kod djece ona opuštaju i dodatno motiviraju za rad. Osim što služi za zabavu i opuštanje, terapijski pas ima veliku ulogu u poticanju na sudjelovanje u nastavi i poticanju želje za dolaskom u školu, te djeluje na procese učenja i pamćenja.

Provođenje programa podrazumijeva rad kroz individualne i grupne oblike rada. Ovisno o obliku rada, terapijski pas uključivat će se jednom tjedno u individualnom radu, te dva puta tjedno u grupi.

Odobrenjem Ministarstva Cezar je postao dio našeg kolektiva, trenutno mu je radno mjesto uz njegovu voditeljicu Sanju u skupini „B“ radnog osposobljavanja. Za sada je u našu školu donio još više veselja i smijeha, a kroz naredni period vjerujemo i mjerljive rezultate u napredovanju i radu…

objavio: Sanja Fontana   datum: 5. 2. 2014.